Wraca „Śląska Opinia o górnictwie”

Po kilkumiesięcznej przerwie do Śląskiej Opinii wraca Bartosz Wojsa ze swoimi tekstami i podcastami o górnictwie, sprawiedliwej transformacji i sprawach społecznych związanymi z branżą.

– Temat wygaszania kopalń budzi emocje, ponieważ wiąże z niemal wszystkimi dziedzinami życia mieszkańców regionu. W górnictwie przecinają się interesy ekonomiczne, ekologiczne i polityczne – mówi Sebastian Pypłacz, redaktor naczelny Ślaskiej Opinii.

W podcastowej odsłonie cyklu „Śląska Opinia o górnictwie” Wojsa rozmawiał już z przedstawicielami związków zawodowych, branży górniczej, mieszkańcami gmin górniczych, samorządowcami, politykami i ekologami. Dzięki temu słuchacze i czytelnicy dostają pełny obraz procesu transformacji.

– Pracownicy kopalń, ale także ich rodziny i „zwykli” mieszkańcy potrzebują miejsca, w którym bez branżowych zawiłości wytłumaczy im się, jak ma wyglądać likwidacja górnictwa i transformacja energetyczna w Polsce. Miejsca, gdzie pokazuje się, dlaczego te zmiany są ważne, kiedy będą wprowadzane i jakie powstaną alternatywy dla wielu grup zawodowych. Chcemy i mamy nadzieję, że to właśnie „Śląska Opinia o górnictwie” była, jest i będzie dla nich takim miejscem, z którego mogą się tego wszystkiego dowiedzieć – mówi Bartosz Wojsa.

Pierwszy sezon podcastu i serwisu „Śląska Opinia o górnictwie” zrealizowany był we współpracy ze stowarzyszniem BoMiasto i Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu od stycznia do lipca 2020 roku. Kolejny sezon startuje w listopadzie i bedzie kontunacją współpracy ze stwowarzyszeniem BoMiasto.

Bartosz Wojsa karierę dziennikarską zaczynał w 2012 roku w Dzienniku Zachodnim, z którym związany był do 2020 roku. Obecnie jest redaktorem prowadzacym regionu Śląsk i wydawcą strony głównej w „Super Expressie”. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie studiował dziennikarstwo i komunikację społeczną.

Serwis dostępny jest z poziomu strony głównej Śląskiej Opinii, ale także pod adresem SlaskaOpinia.pl/gornictwo. Wszystkie odcinki podcastu są do odsłuchania na SlaskaOpinia.pl, Spotify, Apple Podcast i Google Podcast.